Da su Facebook oglasi često bolja opcija od Google AdWords oglasa nije nikakva novost niti tajna. Znamo i da ako pravilno targetiramo ciljanu skupinu na Facebooku, to će nas podosta koštati. Ima Facebook dosta svojih mana, ali ima i puno prednosti koje možemo pametno iskoristiti i povećati promet na svoju web stranicu.
Do željene publike doći ćemo najlakše Facebook oglasima.
Ipak, prije negoli se krenemo oglašavati, potrebno je napraviti nekoliko pripremnih koraka. U nastavku saznajte koji su to koraci i olakšajte si put do dodatnih klikova.
Korak 1: Kreirajte Ad Account
Ad Account je mjesto izvan Facebook profila/pagea, gdje ćete kreirati svoje oglase i uređivati profil. Ovaj profil od iznimne je važnosti ako oglase umjesto vas uređuje netko drugi. Da nema tog profila, stručnjak/inja za oglase ne bi mogla krenuti u napad na tržište iz vaše branše.
Ad Account račun za Facebook kreira se jednostavno i besplatno, a odlično je što na njemu možete uređivati više pageova, ako na primjer poslujete u više država pa za svaku državu imate drugačiji Facebook page.
Korak 2: Nikud bez Google Analytics profila
Svo digitalno oglašavanje bez Google Analytics računa bit će tapkanje na mjestu i “pucanje u prazno”. Ovaj besplatni račun omogućit će vam uvid u to što vaša publika radi nakon što klikne na oglas. Tako ćete lako moći zaključiti koje Facebook kampanje donose promet, a s kojih kampanja novac odlazi u vjetar.
Korak 3: Raspišite nekoliko tipova oglasa
U početku oglašavanja teško je pretpostaviti što vaša publika voli. Uostalom, pretpostavkama ne bi niti smjelo imati mjesta u digitalnome oglašavanju. A/B testiranje je odgovor na pitanje kako znati što publika voli. Ukratko, riječ je o tome da napravite dva identična oglasa, a zatim u drugom oglasu izmijenite samo jednu sekvencu. Ovisi o testiranju, možete mijenjati target, copy, link, fotografiju i slično.
Drugi oblik testiranja, a prije samog A/B testiranja koje bi trebalo biti sastavnica svake kampanje, jeste testiranje s klijentima. Odlično je ako imate svoj salon ili ured u koji dolaze klijenti. Slobodno pitajte nekolicinu njih koji im se oglas više sviđa. Ako primijetite da se gotovo svima sviđa isti oglas, baš taj oglas testirajte i pratite uspješnost.
No, tu treba biti poprilično oprezan! Kod testiranja je potrebno imati određeni statistički uzorak da bismo mogli statistike uzeti u obzir. U idealnom smislu to bi bilo barem 1.000 klikova na jedinstveni oglas.
A kad je oglas kreiran i pokrenut, nemojte slučajno zaboraviti na Facebook Pixel koji vam je potreban za retarget kampanje, jer ćete se kasnije mlatom po glavi ;).
Korak 4: Publika, publika, publika
Nekoliko redaka iznad spomenuli smo ciljanje željene publike (targetiranje). Kako se kaže, džabe vam odličan copy oglasa i fotografija, ako ste totalno promašili publiku. To je kao da teti na blagajni Konzuma želite prodati najnoviji crveni Ferrari.
Tko je vaša publika vidite po tome tko ulazi u vašu poslovnicu. No, ako ste prisutni samo na internetu, više o publici možete saznati u Facebook Analyticsu i Google Analyticsu.
Korak 5: Opet taj Google Analytics
Da, opet se vraćamo njemu. Ništa bez njega, jer on je kao krvna karta vaših kampanja. Sve što se događa u kampanjama moći ćete iščitati iz Analyticsa, jednom kada prikupite statistički uzorak koji će vam garantirati točnost zaključaka koje izvodite iz analiza.
Ima tu posla, nemojte se zavarati. Za prosječnu kampanju od 2 oglasa s A/B testiranjem trebat će vam dva do tri sata, a zatim je oglase potrebno dalje pratiti i optimizirati kako bi se dobio što viši Relevance Score (maksimum je 10).
Naravno, tu nema mjesta pogreškama jer ćete svaku pogrešku platiti u dolarima ili eurima. Zato se radije obratite za pomoć stručnjacima.