Svatko tko se našao na nekoj menadžerskoj poziciji zna koliko je važno redovito analizirati poslovanje. Razlog? Pa recimo da je isti onaj zbog kojeg s vremena na vrijeme pregledavamo svoj automobil. Provjeravamo što funkcionira dobro, a što ne kako bismo uklonili moguće nedostatke i nastavili se voziti na putu do svog cilja.
E, sad, kako to postići? Kako uspješno analizirati svoje poslovanje?
Jedan od najjednostavnijih i najučinkovitijih načina je upotreba SWOT analize. Pomoću nje identificiramo snage, slabosti, prilike i prijetnje i temeljem tih podataka donosimo odluke koje će naše poslovanje vinuti u nebesa.
SWOT analiza: Kraljica uspješnog poslovanja
Tijekom 1960-ih i 1970-ih godina na Sveučilištu Stanford jedan je istraživački tim imao za cilj otkriti zašto je korporativno planiranje tvrtke Fortuna 500 krenulo u krivom smjeru. Svoje su istraživanje započeli pitanjem „Što je dobro, a što loše u operacijama?“. Sljedeće pitanje glasilo je „Što je dobro, a što loše u sadašnjosti i budućnosti?“.
Ono što je bilo dobro u sadašnjosti nazvali su zadovoljavajućim (eng. satisfactory), dobro u budućnosti nazvali su prilikom (eng. opportunity), loše u sadašnjosti nazvali su krivnjom (eng. fault), a loše u budućnosti prijetnjom (eng. threat). Akronim je, dakle, glasio S-O-F-T. On je kasnije promijenjen u SWOT:
- S (eng. strengths) – snage
- W (eng. weaknesses) – slabosti
- O (eng. opportunities) – prilike
- T (eng. threats) – prijetnje
Kako izraditi SWOT analizu?
Izrada SWOT analize zaista je jednostavna. Dovoljno je izraditi tablicu i u nju upisati snage, slabosti, prilike i prijetnje s kojima se susreće vaše poduzeće.
Pritom su snage svi oni atributi koji vaše poslovanje čini uspješnim i konkurentnim. Snaga može biti kvaliteta proizvoda ili usluge. Snaga može biti prepoznatljivost proizvoda ili usluge na tržištu. Snagu mogu činiti i educirani zaposlenici.
S druge strane, slabosti su one stavke u čemu je poduzeće manje uspješno od konkurencije, odnosno stavke koje uzrokuju nepovoljan položaj na tržištu. Primjerice, nedostatak zaposlenika ili nedostatak financijskih sredstava.
Prilike definiramo kao povoljan trend ili događaj u okruženju koji poduzeću otvara prostor za nove poslovne mogućnosti. Primjer prilika: pojava novih kupaca, proširenje asortimana ili zakašnjela reakcija konkurenata na promjene tržišta.
Tu su i prijetnje – nepovoljan trend ili događaj u okruženju koji može ugroziti vaše poslovanje, poput promjene preferencija kupaca, porast broja konkurencije, pojava supstituta, promjena zakona i sl.
Snage i slabosti spadaju u unutarnje čimbenike na koje možemo utjecati, a prilike i prijetnje u vanjske čimbenike i na njih uglavnom nemamo utjecaja. No, unatoč tome, potrebno je identificirati vanjske čimbenike kako bismo im se mogli brzo i učinkovito prilagoditi.
Izvor fotografije: share.sender.net
TOWS matrica – što je sad to?
SWOT analiza je zaista učinkovit alat za analizu poslovanja. Ipak, SWOT analiza ne pokazuje veze između unutarnjih i vanjskih čimbenika, ne pokazuje veze između snaga, slabosti, prilika i prijetnja. Zbog toga je razvijena TOWS matrica.
TOWS matrica je zapravo SWOT analiza u koju su dodane strategije i ideje kojima se želi poboljšati položaj na tržištu. Ona ne pregledava situaciju samo kroz unutarnje snage i slabosti te vanjske prilike i prijetnje, već prikazuje i četiri okvira za stvaranje strategija koje garantiraju uspjeh na tržištu.
Kako izraditi TOWS matricu?
Izrada TOWS matrice jednostavna je kao i izrada SWOT analize. Potrebno je u tablicu upisati unutarnje i vanjske čimbenike te proučiti njihove kombinacije.
Primjerice, unos u jedno polje TOWS matrice uključuje maksimiziranje prilika i maksimiziranje snaga. To znači da bi trebalo staviti zajedno jednu snagu i jednu priliku kako bi se donijela strategija temeljena na toj kombinaciji, odnosno kako bi se pomoću snaga poduzeća iskoristile prilike koje se nude.
Izvor fotografije: hrcak.srce.hr
Pomoću TOWS matrice dobivamo četiri kombinacije strategija:
- Maxi-maxi (snage i prilike) – Ova kombinacija pokazuje kako postojećim snagama iskoristiti prilike
- Maxi-mini (snage i prijetnje) – Strategija kojom se snage koriste za otklanjanje prijetnji
- Mini-maxi (slabosti i prilike) – Potrebno je prevladati slabosti kako bi se iskoristile prilike
- Mini-mini (slabosti i prijetnje) – Krajnje obrambena strategija za smanjenje slabosti i izbjegavanje prijetnji
Ako na temelju svih iznesenih činjenica ne vidite važnost SWOT/TOWS analize, možda će vas razuvjeriti podatak da tvrtke koje redovito analiziraju svoje snage, slabosti, prilike i prijetnje imaju 60% veće šanse za preživljavanje od tvrtki koje to ne rade. [Enciklopedija teorije upravljanja, autora Erica Kesslera]
Zato krenite u analizu poslovanja već danas, krenite već danas u avanturu zvanu uspjeh. Nađete li se pritom u tunelu, mi ćemo biti vaše svjetlo. Javite nam se!