Ah, ti hashtagovi. Već i ptice na grani cvrkuću o njima. No, znaš li zaista što su i u koje svrhe se zapravo koriste?
Saznaj više u našem novom članku 😊.
Započet ćemo s definicijom 😊
Hashtagovi označavaju riječi ili grupe riječi ispred kojih se stavlja oznaka #. Oni služe za kategorizaciju tih označenih riječi ili grupa riječi, a koje se mogu pretraživati po različitim temama. Primjerice, pretraživanjem hashtaga #BozicDolazi, vidljive su sve objave koje su povezane s tim hashtagom.
Tako korisnici, poduzeća ili brendovi, brže dolaze do sadržaja koji ih zanima i lakše se povezuju s onima istih interesa.
Inače, hashtag se počeo koristiti 2007. godine na društvenoj mreži Twitter. Danas se proširio i na Facebook, Instagram, Pinterest, Tumblr, Vine i mnoge druge društvene mreže.
Što je važno kod korištenja hashtaga?
Kada koristiš hashtag koji se sastoji od više riječi, one moraju biti spojene, a svaku novu riječ trebaš napisati velikim početnim slovom. Tada će hashtag biti puno zanimljiviji i uočljiviji. Ne preporučuje se stavljanje hashtagova ispred svake riječi! Baš kao ni korištenje prevelikog broja hashtagova ispod pojedinačne objave. Recimo da je ispod Facebook objave dovoljno objaviti 2-3 hashtaga, dok ispod one na Instagramu njih 10-ak.
Kod kreiranja hashtagova, upotrebljavaju se samo slova i brojke.
Dakle, hashtag ne smije sadržavati dijakritičke i interpunkcijske znakove.
Prije same objave hashtaga, važno je dobro kategoriziranje i označavanje hashtaga te poznavanje ciljne publike i njenog govornog područja kako bi se objavio što relevantniji hashtag.
Mogu se koristiti popularni hashtagovi čime se povećava promocija objavljenog sadržaja, a isto tako se mogu kreirati i vlastiti hashtagovi.
Kreiranje vlastitih hashtagova je in!
Ako se odlučiš na kreiranje vlastitih hashtagova, trebaš obratiti pozornost na sljedeće.
Kreirani hashtagovi moraju biti jednostavni i jedinstveni za tebe, odnosno tvoju tvrtku radi veće i lakše prepoznatljivosti. Oni moraju biti povezani s tvojim poslovanjem, a poželjno je da budu kratki i lako pamtljivi.
Nakon kreiranja hashtagova, poželjno je praćenje istih.
Naravno, želimo saznati koji su popularni, a koji malo manje, kako bi se oni popularniji nastavili koristiti dalje.
Poželjno je i istražiti hashtagove konkurencije i testirati ih koriste li oni i tebi.
I ponavljamo još jednom – previše hashtagova ne izgleda dobro! Zato ti svaka društvena mreža dopušta određeni broj hashtagova koji ne možeš prekoračiti.
Sada kad znaš sve o kreiranju hashtagova, možeš početi s njihovom uporabom!
Ako negdje zapneš, kako to već uvijek biva, tu smo za tebe. 😉