Znamo, znamo.
Vjerojatno vam već na uši idu van pametni savjeti oko toga kako, kada i zašto ulagati u marketing. I baš kao što je to slučaj s vremenskom prognozom, velike su vjerojatnosti da kratkoročne marketinške prognoze neće biti točne.
Zato smo mi sagledali današnju situaciju na tržištu i saželi je u nekoliko jednostavnih smjernica, temeljeći ih na trendovima koji se neće mijenjati. Zašto to možemo sa sigurnošću tvrditi? Zato što smo samo uzeli one aspekte koji odražavaju trenutno stanje u svijetu te razvoj tehnologije, ali i novije generacije kupaca te njihove tendencije.
Dakle, koje to savjete danas dijelimo s vama? Krenimo redom!
Kreator marketing
Da brendovi udružuju snage pomoću content kreatora, ovo nije nikakva novost. Poznati i pod nazivom influenceri, content kreatori imaju velik utjecaj na svoju publiku na društvenim mrežama pa naravno da svaki (normalan) brend želi iskoristiti to kako bi promovirao svoj proizvod ili uslugu. Kao uspješne primjere takvih suradnja izdvojili bismo uspjeh brenda sportske odjeće Gymshark, čiji partneri influenceri pune Instagram i TikTok feedove, ili pak webshop AboutYou koji surađuje s brojnim lokalnim influencerima koji nude popuste svojim pratiteljima.
Ovo je naročito važno za generaciju Z, za koju se pokazalo da uistinu prati kreatore na TikToku, a samim time je i vjerojatnije da će slijediti njihove preporuke.
Dakle, voljeli ih ili ne, influenceri su promotori budućnosti (barem u 2024. godini). Pronađite influencera iz svoje niše i organizirajte suradnju – najčešće se one temelje na besplatnim proizvodima / uslugama te novčanoj naknadi.
Nadmudrivanje s tehnologijom
Izvor fotografije: Freepik.com
Prilagodba glasovnom pretraživanju
Izvor fotografije: Freepik.com
Pogledajmo samo mlađe generacije te trendove koji se polako, ali sigurno šuljaju i sve sfere društva. Svi snimaju glasovne poruke, svi zovu, nitko ne tipka. Pa ne čudi što pokreti palcima po ekranu mobitela polako gube svoju popularnost (a kad se sjetimo da smo nekad davno trebali triput stisnuti tipku 9 da bismo dobili slovo z). Iz ovih razloga sve popularnije postaje glasovno pretraživanje, odnosno voice search (ako otvorite Google, to bi bila ona ikonica mikrofona u polju za pretraživanje). Osim našeg dobro poznatog Googlea, koji na glasovni upit daje klasične tekstualne rezultate, u ovakve pretraživače spadaju još i Siri, Cortana te Alexa, koji nam daju glasovne odgovore.
No kao što je to slučaj i s klasičnim pretraživanjem (SEO), i za glasovna pretraživanja potrebno je optimizirati stranicu – na engleskom, to je termin voice search optimization. Po čemu se razlikuje od klasične optimizacije? Najbolje ćemo objasniti na primjeru. U Google ćemo upisati „kineski restoran zagreb“ i čekati rezultate pretraživanja. No, na primjer, Siri ćemo pitati „Hej Siri, znaš li kakve kineske restorane u Zagrebu?“, čime jasno vidimo da su glasovni upiti više razgovorni te da koristimo pune rečenice. Dakle, za glasovno pretraživanje stranice optimiziramo uzimajući u obzir fraze koje koristimo u razgovoru!
Video marketing
Izvor fotografije: Freepik.com